Green Velo

Królestwo rowerowe Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu położone jest na obszarze Kotliny Sandomierskiej i Wyżyny Sandomierskiej znajdujących się na pograniczu dwóch województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego. Królestwo Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu bezpośrednio sąsiaduje z trzema królestwami – Góry Świętokrzyskie i okolica, Pogórze Karpackie i Roztocze.

Przez województwo podkarpackie przebiega 460 kilometrów ścieżki rowerowej Green Velo.
Pięćdziesięciopięcio kilometrowy niżański odcinek szlaku (główny oraz odcinek łącznika nr 301), łączy ze sobą najciekawsze atrakcje turystyczne powiatu.

Łącznik niżański nr 301 jest najdłuższym łącznikiem szlaku Green Velo. Jadąc szlakiem od strony Sandomierz, główny szlak rozwidla się w Wólce Tanewskiej prowadząc na północ przez Hutę Deręgowską, a następnie odbija na wschód na Szyperki, Jarocin (zalew Bajorko, Centrum edukacji Ekologicznej), Majdan Golczański, Golce, Maziarnię, Hutę Krzeszowską ( zabytkowy Kościół p.w. Podniesienia Krzyża Świętego), Hutę Starą i po 28 km  wkracza do województwa lubelskiego w miejscowości Ciosmy. Odcinek ten jest bardzo urokliwy, a ruch samochodowy jest na nim znikomy. W Jarocinie krzyżuje się oraz nakłada z lokalnymi szlakami rowerowymi – Ritą, Historycznym Szlakiem Rowerowym oraz z zielonym szlakiem Atrakcji Turystycznych Regionu – ATR.

Łącznik niżański nr 301.

 Wybierając jednak główny szlak i kierując się w prawo na południe, dojedziemy do flisackiego miasteczka Ulanów, które jako główną atrakcję oferuje spływy flisackie i kajakowe po rzekach Tanew i San. Oprócz znajdujących się tu muzeów można zwiedzić piękne kościoły leżące na Szlaku Architektury Drewnianej oraz Sanktuarium św. Wojciecha z relikwiami Świętych (4 kilometry od Ulanowa – poza szlakiem Green Velo). Przemieszczając się dalej  ścieżką Green Velo po ok. 6 km dotrzecie do Rudnika nad Sanem – stolicy wikliniarstwa. Już ponad 140 lat wyrabia się tu piękne ozdoby, przedmioty użytkowe, rzeźby, a nawet projektuje się kreacje modowe. Eksponaty zaprezentowano w rudnickim Centrum Wikliniarstwa. Szlak Green Velo przeprowadzony jest na odcinku niżańskim wzdłuż rzeki San i kolejną miejscowością jest Krzeszów – leżący wśród wzgórz skłaniających się ku rzece. Miasto słynie z powideł, które od wieków są tu wytwarzane, a których spróbować można podczas Powidlaków – święta śliwki.  Warto pozostać tu na kilka dni i skorzystać z bazy noclegowej (agroturystyka, pole namiotowe) gdyż bogata oferta ośrodka Błękitny San oraz rozmaitość atrakcji umili wam czas. Warto zobaczyć największy kościół barokowy położony wysoko na wzgórzu – Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Cudowne Źródełko na Komanowej Górze (Bystre) oraz Zagrodę Kowalską w Krzeszowie Górnym.

Propozycja wycieczki Green Velo:
Od stolicy flisaków po stolice grzybiarzy

Przebieg szlaku Green Velo w województwie podkarpackim:
Elbląg…Podlesina – Narol – Horyniec Zdrój – Radruż – Wielkie Oczy – Chotyniec – Przemyśl – Krasice – Krzywcza – Piątkowa – Dąbrówka Starzeńska – Dynów – Ulanica – Błażowa – Budziwój – Rzeszów – Strażów – Łańcut – Białobrzegi – Żołynia – Leżajsk – Rudnik nad Sanem – Ulanów – Zarzecze – Pysznica – Radomyśl nad Sanem – Zaleszany – Trześń…Końskie.