Zalew “Podwolina” w Nisku

Zalew „Podwolina”  w Nisku, to miejsce gdzie z rodziną można spędzić cały dzień. Jest to miejsce oddzielone od ulicy rowem, co poprawia bezpieczeństwo. Na terenie przy zalewie znajduje się mnóstwo atrakcji, gdzie można spędzić czas z dziećmi. Są to plac zabaw w kształcie statku, huśtawki, równoważnia, bujak, huśtawka dla niepełnosprawnych osób oraz 6 ścianek wspinaczkowych dla dzieci, a także 4 elementy parku linowego dla dzieci.

Dla osób lubiących spędzać czas aktywnie do dyspozycji są ścieżki pieszo – rowerowe, tor rowerowy Pumptrack oraz park linowy ze zjazdem tyrolskim z wieży.

Park linowy składa się z 3 oddzielnych tras zamocowanych na różnych wysokościach dopasowanych do stopnia trudności, a także jest wyposażony w naziemną trasę szkoleniową. Trasa łatwa dla młodzieży oznaczona kolorem zielonym zawieszona jest na wysokości 3 m nad ziemią i o długości 126,5 m. Składa się z15: wejścia po pochylni, biegu przez płotki, trapezów niskich, falochronów, mostu z sieci w kształcie litery U, belki w V, beczki, szachownicy, mostu Birmańskiego, trapezów, obręczy i belek, pionowych lin, kaczej kładki, wąskiej kładki z makaronami, mostu trzylinowego z niskimi poręczami, tyrolki oraz zjeżdżalni spiralnej – rurowej.

Trasa trudna dla dorosłych (kolor niebieski) zawieszona jest na wysokości 6 m nad ziemią i posiada długość 131,5 m. Składa się z następujących przeszkód: ścianki wspinaczkowej, wąskiej kładki, trawersu po sieci, strzemion, drabiny linowej, trapezów, kładki, iksów (slalom pomiędzy linami), równoważni, rozsuniętych pionowo lin, mostu trzylinowego, skoków indiańskich, pionowych pali, węzełków, złośliwych belek, tyrolki i zejścia po siatce.

Trasa zjazdowa (tyrolkowa) zaczyna się na platformie wieży widokowej następnie należy zjechać tyrolką (zjazdem linowym) nad wodą o długości 280 m na słup z platformą. Podczas krótkiego zjazdu można podziwiać piękną leśną panoramę okolicy. Zejście z platformy odbywa się na słup.

Wśród licznych atrakcji dla dzieci znajduje się również sześć ścianek wspinaczkowych w formie skał z uchwytami, które doskonale rozwijają sprawność motoryczną, jak i umysłową dzieci i młodzieży. Wspinanie się uruchamia niemal wszystkie partie mięśni ciała, wzmacnia mięśnie grzbietu, stabilizuje kręgosłup, a ponadto ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Aktywność na ściance wspinaczkowej wymaga także koncentracji, uczy dziecko samodzielności i wiary we własne siły.

W okresie letnim na  terenie zbiornika otwierane jest kąpielisko strzeżone, które przyciąga dużą ilość mieszkańców chcących bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Kąpielisko otwarte jest w godzinach od 10 do 18. Wokół kąpieliska znajduje się 8 przebieralni ślimakowych, budynek sanitariatów, przebieralni, pryszniców dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz matek z dziećmi oraz budynek gastronomiczno – handlowy, w którym można zakupić lody, granity, lemoniady, wody, soki, hot- dogi, hamburgery, pizzę i inne artykuły spożywcze oraz piwo. Punkty gastronomiczne otwarte są od godzin 12.00.  Kąpielisko zlokalizowane jest przy molo, z którego niezależnie od pory dnia rozpościera się piękny widok.

Nasz tor rowerowy ma długość 190 m i składa się z sekcji pumptrack, dirt, oraz mini bmx racing. Tor pokryty jest asfaltem i ma kształt zamkniętej pętli z nierównościami, które powodują, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania. Na co dzień na torze mogą jeździć zarówno dorośli jak i dzieci będące pod opieką opiekuna. Podczas zabawy na niżańskim pumptracku obowiązują ochraniacze oraz kask.

Na terenie zbiornika zlokalizowane są dwa boiska do siatkówki plażowej oraz boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią poliuretanową. Wokół zbiornika zlokalizowane są cztery Otwarte Strefy Aktywności, z licznymi urządzeniami do wykonywania ćwiczeń na świeżym powietrzu. Znajdują się tam m.in. stół do ping- ponga, stół do gry w piłkarzyki oraz w szachy      i chińczyka. W otwartych strefach aktywności znajdują różne urządzenia do ćwiczeń takie jak: orbitek, poręcze, drabinka, motyl, twister, wahadło, koła Tai-Chi (dla niepełnosprawnych), steper, wioślarz, prasa ręczna. Przy jednej z Otwartych Stref Aktywności powstały cztery elementy placu zabaw o charakterze sprawnościowym.

Na wyspie znajdującej się na zalewie wykonana została dwudziestometrowa drewniana wieża widokowa z punktem widokowym na zalew i otoczenie wokół. Z wieży można zjechać na tyrolce. Na wyspie tej znajduje się również altana widokowa z grillem, ścieżki oraz ławki. Na wyspę można dostać się mostem.

W niewielkiej odległości od wyspy w stronę ulicy Dąbrowskiego znajdują się dwa punkty handlowo – gastronomiczne.

Od ulicy Dąbrowskiego znajduje się parking z wyznaczonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych. Wokół zbiornika przy ścieżkach pieszo – rowerowych ustawione są ławki, ławki z oparciem oraz kosze na śmieci.

Całość zbiornika uzupełniają nasadzenia z roślin takich jak: tawuła pospolita, jaśminowiec, rododendrony, jałowiec, sosna kosodrzewina, berberys, pigwowiec pośredni, irga pozioma, forsycja, trzmielina pospolita, pęcherznica kalinolistna, tawuła brzozolistna, tawuła nipońska, perukowiec podolski oraz drzew sosny zwyczajnej, bbrodawkowatej,  platana klonolistnego, brzóz oraz jarząba pospolitego.

Filmik prezentujący Zalew Podwolina

    

   

 

 

 

 


Zbiornik wodny w Podwolinie

ul. Karasia, 37-400 Nisko