Punkty widokowe

Widok ze Smarkatej Góry

Smarkata Góra

Wzgórze znajduje się na prawym brzegu Sanu, poniżej ujścia Tanwi we wsi Wólka Tanewska. Na pierwszym planie widoczne są Praczki- pastwisko i jeziorka z wiekowymi topolami, dalej ujście Tanwi do Sanu, Ulanów i Cypel – taras widokowy z drewnianym krzyżem misyjnym.
Patrząc na prawo rozpościera się widok na Przędzel i skraj lasów Puszczy Sandomierskiej.
Zbocze Góry chyli się prosto ku rzece, by ostatecznie się w niej zanurzyć. Powstanie tego wzgórza jest wynikiem działalności lodowców, których pozostałością są m.in. wzgórza morenowe. Przebiegają przez nią, liczne wąwozy, zagłębienia i jary. W jednym z jarów znajduję się kapliczka i źródełko, które wpada do Sanu. Zbocze biegnące w stronę północną, oddala się od brzegów rzeki, by w Zarzeczu znów zbliżyć się do Sanu. Niewątpliwie jest to atrakcyjny teren dla turystów chcących uprawiać turystykę rowerową. Okolice chwalą sobie biegacze, kolarze i spacerowicze, gdyż zbaczając ze szlaku można odkryć wiele ciekawych tras o różnym stopniu trudności.
W miejsce to można udać się samochodem (ul. Cegielniana, droga asfaltowa) lub rowerem. Liczne ścieżki rowerowe – Green Velo i ATR umożliwiają bezpieczny dojazd. Na miejscu znajduję się plac zabaw, wiata, oraz miejsce do rozpalenia ogniska.


Widok z Wysokiego Brzegu na San

 

 

Wysoki Brzeg

W Bielinach, wsi o ponad 1000-letniej historii osadnictwa wnosi się stromy brzeg Sanu. Na jego płaskim wywyższeniu postawiono krzyż oraz kamień z napisem „Dla uczczenia X wieków osady Bieliny i 1000-lecia śmierci św. Wojciecha. A.D. 1997”.
Z tego miejsca rozpościera się widok na zakole, płynącego tuż ,”pod stopami” Sanu, zaś na drugiej stronie brzegu widoczny jest Rudnik nad Sanem z górującym kościołem p.w. Św. Trójcy. Spokój. Cisza otaczającej natury, sprzyja rozmyślaniom i modlitwie.

 

 

 


Widok ze stoku narciarskiego

Widok ze stoku narciarskiego

Krzeszów jest pięknie usytuowany pośród wzgórz. To miejsce umiłowane przez artystów. Sady, łąki i lasy położone na zboczach wzgórz, są natchnieniem dla uczestników corocznych plenerów malarskich i nie tylko.
Chcąc podziwiać pełnię otaczającej natury warto udać się na szczyt stoku narciarskiego, leżącego nad Sanem.
Rozpościerający się stąd widok otwiera przed nami szeroką przestrzeń. Widoczny z góry płaski teren z przecinającą go rzeką podkreśla wybitność wzniesienia . Zachwycający jest widok Sanu, którego zakola są widoczne w oddali. Niski stan wód pozwala na obserwacje, licznych łach, półwyspów, przykos i cennych czarnych dębów spoczywających od tysięcy lat w nurcie rzeki. U podnóża stoku leży ośrodek sportu i rekreacji Błękitny San.