-
16
maj
Film promujący Gminę Harasiuki
Ponad połowę powierzchni Gminy Harasiuki zajmują lasy.
Lasy wpływają na nas na więcej sposobów, niż możemy sobie to wyobrazić.
Ich wartości nie można lekceważyć, bo przecież wszyscy potrzebujemy zdrowego lasu.
Odwiedzając Gminę Harasiuki, dzięki dużym kompleksom leśnym, ekologicznie zdrowym, możemy tego właśnie doświadczyć – obcowania w zdrowym lesie, który jest prostym sposobem na relaks umysłu, rewitalizację ciała i ponowne odkrycie siebie.
Bogata fauna, czysta woda rzeki Tanew, czyste powietrze nasycone jodem, zwłaszcza w rejonie rzeki, bory bogate w grzyby – zachęcają do wędrówek i aktywnego spędzania wypoczynku.
Liczne zejścia do wody umożliwiają kąpiele oraz wodowanie kajaków.
Będąc tutaj, koniecznie trzeba odwiedzić Zagrodę Kowalską, która w rzeczywistości jest mini skansenem. W trzech drewnianych budynkach: chałupie, kuźni i stodole, znajdują się przedmioty codziennego użytku. Zgromadzone przedmioty są bardzo różnorodne i praktyczne – rozbudzą ciekawość i zainteresowanie, nie tylko wśród najmłodszych. Podczas zwiedzania warsztatu kowalskiego dowiemy się na czym polega praca kowala, jak działa miech, palenisko i jak podkuwano konie.
Natura ma pozytywny wpływ na nasz umysł i ciało, dlatego podziwiając ją w Gminie Harasiuki, możemy wybrać się na wycieczkę rowerową. Mamy do wyboru trzy szlaki:
- szlak rowerowy ATR,
- szlak rowerowy RITA
- szlak rowerowy Zaborszczyny.
Będąc tutaj warto zobaczyć również Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Hucie Krzeszowskiej. Jest to najstarsza parafia rzymsko – katolicka, z pięknym zabytkowym drewnianym kościołem. Wewnątrz świątyni znajdują się rokokowe ołtarze oraz sprzęty z XVIII wieku. Obok kościoła stoją kapliczki i drewniana dzwonnica z XVIII wieku.
W Gminie Harasiuki znajdują się również liczne mogiły i cmentarze wojenne z czasów I i II wojny światowej oraz rekonstrukcja przejścia granicznego z czasów zaborów carskiej Rosji.
Z najmłodszymi możemy udać się na rowerowy plac zabaw lub po prostu na corocznie organizowane w miesiącu wrześniu „Grzyby”, które od lat przyciągają miłośników grzybobrania i dań kulinarnych z grzybami, z całego regionu.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Biura Informacji Turystycznej Powiatu Niżańskiego: www.turystyka-nizanski.pl
Zapraszamy do odwiedzania Gminy Harasiuki.
Starosta Niżański Wójt Gminy Harasiuki
Robert Bednarz Krzysztof Kiszka