Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego

Popiersie Jana Pawła II

W muzealnych zbiorach znajdują się miniatury najsławniejszych monumentalnych rzeźb, monet, medali wykonach przez Mistrza Pityńskiego. Miejsce to jest  symboliczne dla artysty, gdyż obiekt został wybudowany na wzór rodzinnego domu rzeźbiarza.

Mistrz Andrzej Pityński urodził się 15.III.1947 roku w Ulanowie.
Rodzice Andrzeja Pityńskiego byli partyzantami , por. Aleksander Pitynski – “Kula”, por. Stefania Krupa– “Perłka”, byli w oddziale AK-NOW “Ojca Jana”, a po 1944 roku,
w oddziale  NZW “Wołyniaka”, w czasie II Wojny Światowej i po niej, walczyli z Niemcami, Armią Czerwoną, NKWD, z bandami UPA oraz UB, MO, ORMO.
Andrzej Pityński pochodzi z rodziny o starych tradycjach flisackich, sięgających XVI wieku. Jego przodek,  Sławetny Stefan Pityński,  był Retmanem i Pisarzem kroniki Bractwa,  Sterników i Flisaków , pod wezwaniem – Św. Barbary w 1726 roku. Jego dziadek Andrzej Marcin Pityński był ostatnim Retmanem Ulanowa prowadzącym transport  tratew do Gdańska w  wrześniu 1939 roku. Tratwy te zostały zatrzymane przez Niemcow w Toruniu.
W czasie II Wojny Światowej, 17 września Ulanów był bombardowany przez Niemców, pierwsza bomba spadła na podwórko Retmana Andrzeja Pityńskiego, zabijając najstarszą jego córkę 16 –to letnia Józie Pityńską.
Patriotyczny przekaz rzeźb Mistrza Pityńskiego uczynił go „ Ambasadorem Polskiej Kultury i Historii”. Swoją twórczością nawiązuje do krwawej historii Polski.
Autor m. in. pomnika Katyń w New Jersey, słynnych Partyzantów w Bostonie, pomnika Armii Błękitnej w Warszawie, czy szeroko znanej płaskorzeźby Matki Boskiej Armii Krajowej trzymającej na rękach ciało chłopca – powstańca warszawskiego z 1944 roku. Jego dziełem są pomniki sławnych Polaków: Ignacego Paderewskiego (1973), księdza Jerzego Popiełuszki (1987), dla Public Library w Bayonne Marii Curie-Skłodowskiej (1987), dwa popiersia Papieża Jana Pawła II (w Polsce w Ulanowie i na Manhattanie w Nowym Jorku), pomnik Mściciela na polskim cmentarzu w Doylestown, Tadeusza Kościuszki na Florydzie (2002), Juliusza Tarnowskiego dla miasta Tarnobrzeg i pomnik Patrioty w Stalowej Woli usytuowany przy al. Jana Pawła II i ul. Komisji Edukacji Narodowej.

Twórczość artysty jest obecna w również w Ulanowie – oprócz wspomnianego wcześniej popiersia Jana Pawła II, w budynku Gminy i Miasta Ulanów znajduje się Tarcza Honoru, a przy wejściu do dawnego liceum płaskorzeźba dr Michała Janika.


Adres:
37-410 Ulanów
ul. Bieliniecka 10


Kontakt:
Mieczysław Wójcik – kustosz, tel. 500373451
facebook


 Godziny otwarcia :
Umów zwiedzanie telefonicznie.