Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego

Popiersie Jana Pawła II

Wśród atrakcji turystycznych Ulanowa jest Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego, polskiego rzeźbiarza mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, kawalera Orderu Orła Białego. Pityński jest autorem rozsianych po świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych i Polsce, rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

Pojęcie wolności odgrywa kluczową rolę w jego dziełach. Do działań artystycznych inspirują go: walka o wolność narodu, z którego wyrósł, pamięć o przodkach, którym wiele zawdzięcza, szacunek do ziemi ojczystej, którą ukochał. Źródłem natchnienia artysty są też ulubione zwierzęta – konie. To one pojawiają się w wielu niezwykłych dziełach Andrzeja Pityńskiego, zarówno tych monumentalnych jak i kameralnych. Tworzone z wielką ekspresją i swobodą, o różnych fakturach, często w towarzystwie jeźdźca. Jego dzieła są symbolem wolności, niepodległości i zwycięstwa dobra nad złem.

Patriotyczna tematyka prac jest mocno związana z młodymi latami artysty. Pityński urodził się 15 marca 1947 r. w Ulanowie. Jego rodzice, Aleksander i Stefania, należeli do podziemia antykomunistycznego.

Pod koniec lat 50. Andrzej wraz z ojcem wspomagał i zaopatrywał pozostających w podziemiu Żołnierzy Wyklętych, m.in. Michała Krupę ps. Pułkownik, ukrywającego się do 1959 r, za co rodzina była prześladowana wiele lat przez urząd bezpieczeństwa.
W muzeum można obejrzeć wykonane w brązie miniatury rzeźb, medale okolicznościowe, prace plastyczne, szkicowniki, przepiękne obrazy wykonane węglem oraz pamiątki osobiste. Placówka mieści się w zrekonstruowanym domu rodzinnym artysty, niedaleko portu rzecznego nad Sanem. Ekspozycja zajmuje trzy jego pomieszczenia którą nie sposób się nie zachwycić.

 

Adres:
37-410 Ulanów
ul. Bieliniecka 10


Kontakt:


Mieczysław Wójcik – kustosz, tel. 500373451
facebook


 Godziny otwarcia :

Umów zwiedzanie telefonicznie.