Szlakiem Rzadkich Zawodów

Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego.

Dzień pierwszy

Zwiedzanie miejsc poświęconych tradycjom rzemieślniczym  i flisackim miasta Ulanów (między muzeami przemieszczamy się pieszo z  przewodnikiem)

Obiekty :
– Muzeum Flisactwa Polskiego
– Muzeum Historyczne Miasta Ulanów
– Izba Tradycji Flisackich
– Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego
– Młyn Ulanów

Ozdobą powiatu niżańskiego jest wyjątkowa kultura i tradycja regionu .  Związana jest ona z zawodami które, wykonywane są tu od XVI wieku. Obecność rzek Sanu i Tanwi stanowiły podstawę do rozwoju  charakterystycznego zawodu jakim było flisactwo, które jest do dziś kultywowane. Zawód flisaka  poprzez rozbudowę kolei zanikł jako czynny zawód, lecz grupa  pasjonatów  kultywuje bogate ulanowskie tradycje poprzez coroczne flisy polskimi rzekami i spływy galarami z turystami po rzece San. W czterech ulanowskich muzeach zgromadzono pamiątki i eksponaty związane z historią miasta, miejscowym rzemiosłem oraz rzeźbą. Jednym z nich jest Muzeum Flisactwa Polskiego znajdujące się w drewnianym budynku z 1895 roku należącym dawniej do ulanowskiego retmana. W budynku oddającym klimat dawnych czasów, dzięki uprzejmości ofiarodawców  zgromadzono ponad 1000 eksponatów, a wśród nich zabytkowe narzędzia, dokumenty, fotografie… Ciekawym eksponatem jest łódka pychowa wykonana przez ówczesnego szkutnika łodzi flisackich, zwana retmanką. Muzeum Historyczne Miasta Ulanowa stanowi kolejny ważny punkt na mapie tradycji miasta Ulanów i jego okolic. Założycielem Muzeum jest Janusz Dąbek- pasjonat historii Ulanowa. W zbiorach znajdują się pamiątki pochodzące ze zbiorów rodzinnych Janusza Dąbka i Tadeusza Kopca. Muzeum posiada w swoich zbiorach monety, dokumenty, fotografie świadczące o prężnie działającym rzemiośle  sukienniczym, powroźniczym i flisackim.Bogaty zbiór prezentuje Izba Tradycji Flisackich. Jest to prywatne muzeum prowadzone przez Mieczysława Łabęckiego- retmana wielu flisów po największych rzekach Polski. W zbiorach znajdują  się  medale, narzędzia związane z pracą na wodzie, sieci rybackie, pamiątkowe elementy tratw pochodzące z flisów dowodzonych przez  retmana Mieczysława Łabęckiego. Nieopodal znajduje się Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego, artysty rodem z Ulanowa, potomka  rodu flisackiego.  Jego monumentalne rzeźby nawiązujące do historii Polski można spotkać w Polsce jak i na świecie. Muzeum znajduję się w budynku zbudowanym na wzór rodzinnego domu rzeźbiarza. Spacerując po uliczkach miasta można spotkać dzieła artysty -popiersie Jana Pawła II na plantach ,  Tarczę Honoru  w budynku Urzędu Gminy i Miasta Ulanów i tablicę upamiętniającą osobę dr  Michała Janika –  publicystę, naukowca, działacza na rzecz oświaty, patriotę.

Centrum Wikliniarstwa

Dzień Drugi

Krzeszów Górny i Rudnik nad Sanem

Obiekty:
– Zagroda Kowalska w Krzeszowie Górnym, Gmina Harasiuki
– Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem
 

 

Zagroda Kowalska

Idąc śladami wyjątkowych zawodów zawitamy do Krzeszowa Górnego w gminie Harasiuki. Znajduję się tu Zagroda Kowalska z charakterystycznym obejściem składającym się z trzech budynków: chałupy, kuźni, oraz stodoły. Odwiedzając to miejsce, poznamy na czym polegała praca kowala oraz praca związana z uprawą roli. Kustoszem muzeum jest emerytowany nauczyciel historii pan Bogdan Świerszcz, który z pasją opowiada o pracy w Zagrodzie Kowalskiej. Rudnik nad Sanem to miasto o wyjątkowych tradycjach rzemieślniczych. Pod koniec XIX nastąpił mocny rozwój rzemiosła wikliniarskiego w Rudniku. Przyczynił się do tego hrabia Ferdynand Hompesch. Dzięki jego staraniom wykształcono rzemieślników, a następnie założono szkołę koszykarską w Rudniku.  Ośrodek ten do dziś jest wiodącym producentem wyrobów z wikliny. Kunszt pracy rudnickich rzemieślników jest widoczny w wielu miejscach Rudnika.  W rynku możemy oglądnąć uplecione z wikliny monumentalne smoki, ozdoby świąteczne (czasowo), a nawet miniaturę warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Pełnię historii twórczości oddają zgromadzone w salach Centrum Wikliniarstwa prace lokalnych mistrzów rzemiosła, począwszy od wyrobów użytkowych, artystycznych czy też kreacji modowych.

Atrakcje (opcje):
– pokaz i nauka  wyplatania z wikliny,
– park linowy,
– paintball,
– zakupy w Młynie Kaszarnia,
– spływ galarami oraz degustacja produktów regionalnych.

 

 

 

 

Szlakiem Rzadkich Zawodów. Dzień pierwszy.

ładowanie mapy - proszę czekać...

Muzeum Flisactwa Polskiego. Ulanów, ul. Rynek 4, tel. 500373451: 50.490001, 22.261540
Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego. Ulanów, ul. Bieliniecka 10, tel. 88313222: 50.487248, 22.265038
Izba Tradycji Flisackich. Ulanów, ul. Podwale 17, tel. 607063578: 50.488354, 22.261798
Muzeum Historyczne Miasta Ulanów. Ulanów, ul. Kościelna 29, tel 158763041: 50.488574, 22.262452
Młyn. Ulanów, ul. Podwale 1: 50.487958, 22.264845