DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ POWIAT NIŻAŃSKI?

 • DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ POWIAT NIŻAŃSKI?

  NAJCIEKAWSZE MIEJSCA I ATRAKCJE TURYSTYCZNE W POWIECIE NIŻAŃSKIM

  Powiat Niżański kryje wiele ciekawostek i smaczków związanych z bogatą historią. Na trasie szlaku architektury drewnianej odkryjecie zapomnianą przeszłość i zmienicie postrzeganie miejsko-wiejskiej przestrzeni. Przy pomocy przewodnika turystycznego udacie się w podróż w czasie i przestrzeni, do miejsc skrywających niezwykłe historie ludzi i zdarzeń. Zwiedzając Powiat Niżański odkryjecie dlaczego Ulanów nazywany jest Stolicą Flisactwa Polskiego?Dowiecie się także, co ma wspólnego wiklina z modą oraz gdzie znajduje się największy drewniany kościół barokowy w Polsce? Dlaczego w Ulanowie można podziwiać rzeźby Andrzeja Pityńskiego oraz gdzie znajduje się pamiątka 50 rocznicy rządów Franciszka Józefa I? Jeżeli jeszcze tego nie wiecie zapraszamy w podróż po Powiecie Niżańskim.

   

   

     W KIERUNKU EKOLOGII

  Jarocin to miejscowość w której warto się zatrzymać i odwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej. Gmina ze wszystkich stron otoczona jest lasami, które stanowią naturalne środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
  W punkcie obserwacyjnym można poznać ciekawostki z życia ptaków, które codziennie widujemy w swoim otoczeniu oraz tych rzadziej spotykanych, bywających u nas tylko przelotem. Zwierzęta możemy podglądać za pomocą lornetek będących na wyposażeniu CEE. Spacerując ścieżką przyrodniczo-edukacyjną „Przyjazny Las”, można poznać leśne zwierzęta i rośliny, strukturę oraz zagrożenia lasu. Dodatkowo możliwe są zajęcia terenowe z czytania map i posługiwania się kompasem. Czas przejścia ścieżką: ok. 30 min.

   

  Centrum Edukacji Ekologicznej

  Gminny Ośrodek Kultury Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie

  37-405 Jarocin 114
  tel. (15) 871 31 47

  e-mail: ceejarocin@gmail.com lub gok.jarocin@interia.pl

  strona: www.ceejarocin.pl

   

  Godzinny otwarcia:

  wtorek-sobota: 11.00 – 19.00

  Poniedziałek, niedziela: nieczynne

   

  Warto zobaczyć:

  – poddasze pełne wspomnień w GOK

  – kapliczka na wydmie

  – zalew bajorko

   

  JEDYNE TAKIE MUZEUM W POLSCE

   Będąc w Powiecie Niżańskim warto odwiedzić gminę Jeżowe a tam Muzeum – Zbiornice Figur Chrystusa Frasobliwego, w którym odnajdziecie setki eksponatów o tematyce sakralnej, wykonanych przez artystów z całego kraju, jak również z zagranicy. Miejsce jest wyjątkowe gdyż stanowi jedyną w Polsce placówkę z dziełami przedstawiającymi Chrystusa Frasobliwego. Odwiedzając tą atrakcję turystyczną będziecie mogli podziwiać figurki, płaskorzeźby, obrazy i ikony, niektóre pochodzące nawet z XVIII wieku. Dodatkowo w galerii można zobaczyć rozmaite piety, wizerunki Matki Bożej, Świętych oraz pejzaże.

   

  Muzeum- Zbiornica Figur Chrystusa Frasobliwego

  Jeżowe 238, przy parafii Narodzenia NMP

  37-430 Jeżowe

  Godziny otwarcia:

   Poniedziałek, środa, piątek:  9.00 – 12.00
  Wtorek, czwartek: 9.00-13.00
  Sobota, niedziela: nieczynne.
  Istnieje możliwość indywidualnego dopasowania dni oraz godzin zwiedzania.

  Warto zobaczyć:

  – park podworski w Nowym Narcie z XIX wieku

  – zalew kowale

  – cmentarzysko kurhanowe

  – kościół pw. Narodzenia najświętszej Maryi Panny

   

   

  KOŚCIÓŁ PW. PODWYŻSZENIA   

  KRZYŻA ŚWIĘTEGO

  Zbudowany w  1766 roku został powiększony w ponad sto lat później. Stoi na piaszczystym wzniesieniu w Hucie Krzeszowskiej. We wnętrzu świątyni znajdują się jeszcze sprzęty z XVIII wieku. Na ołtarzach są piękne malowidła, na jednym z nich XVIII-wiecznym przedstawiona jest Matka Boska z dzieciątkiem.
  Obok kościoła stoją kapliczki i drewniana dzwonnica z XVIII wieku. Na kościelnym dziedzińcu znajduje się także grób proboszcza Huty Krzeszowskiej ks. Antoniego Czamarskiego zamordowanego przez Niemców we wrześniu 1939 roku.

   

  Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hucie Krzeszowskiej

  ul. ks. Mulawy 1 Huta Krzeszowska

  37-413 Harasiuki

  tel. 15 879 21 35

   

  Warto zobaczyć:

  – zagroda kowalska ze stodołą z XIX wieku w Krzeszowie Górnym

  – cmentarz wojenny w Banachach

   

   

   

  NA TRASIE FLISACKICH GALARÓW W ULANOWIE

  Będąc w Powiecie Niżańskim koniecznie musisz poznać flisaków. Ulanów to miasto z najbogatszymi tradycjami flisackimi w Polsce sięgającymi XVI wieku. Ulanowscy flisacy spławiali różne towary (przede wszystkim drewno) do Gdańska, które tam sprzedawano polskim i zagranicznym kupcom. Ciekawostką jest, że po dopłynięciu tratwami do Gdańska, flisacy do Ulanowa wracali pieszo, przynosząc atrakcyjne upominki. Dziś Ulanów to Stolica Flisactwa Polskiego. Z myślą o kultywowaniu wodniackich tradycji miasta, w Ulanowie powstała przystań wodna, stwarzająca wszystkim chętnym warunki do aktywnego uprawiania turystyki wodnej, miejscowym flisakom natomiast, sposobność do organizowania turystycznych spływów tradycyjnymi galarami.
  Będąc w tym urokliwym miasteczku warto wybrać się na spływ tradycyjnym flisackim galarem, gdzie jest możliwość poznania malowniczej przyrody doliny Sanu, zapoznania się z historią flisu, wsłuchać się w liczne opowieści miejscowych flisaków oraz zakosztować tradycyjnych flisackich potraw.

   

  Bractwo Flisackie

  p.w. św. Barbary

  ul. Rynek 5

  37-410 Ulanów

  tel: 608 667 775, 660 002 806

  e-mail: flisacy@poczta.onet.pl

  strona: www.flisacy.net

   

  Flisackie spływy

  Mieczysław Łabęcki

  37-410 Ulanów

  Podwale 17

  tel. 607 063 578

   

  Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przystań

  ul. Tadeusza Buli 6

  37-410 Ulanów

  tel: 15 876 38 58, 512 093 420

  e-mail: silprzystan@wp.pl

  strona: www.silprzystan.pl

   

  Godziny otwarcia:

  Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja

   

   

  KOŚCIÓŁ Z HISTORIĄ SIĘGAJĄCĄ XVII WIEKU

  W sercu Ulanowa znajduje się drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 1643 r., w którym warto przyjrzeć się polichromii na płótnie, która pokrywa wszystkie ściany i pułapy pierwotnej budowli. Jej twórca malowidłem chciał wywołać złudzenie, że świątynia jest murowana. Według tradycji namalował ją gdański artysta sprowadzony do Ulanowa przez miejscowych flisaków. Konstrukcja kościoła opiera się na drewnie modrzewiowym, które nadaje świątyni wyjątkowy klimat. Kościół wyposażony jest w ołtarz główny z ornamentyką w stylu regencji i rokoka z 1760 roku. Leży na Szlaku Architektury Drewnianej.

   

  DZIEDZICTWO ULANOWSKICH ŻYDÓW

  Ulanów dla turystów ma również do zaoferowania atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym przedwojennych mieszkańców miasta. Społeczność żydowska pojawiła się tu po 1616 roku, zaraz po lokacji miasta. Na przełomie wieków XIX i XX funkcjonowały w Ulanowie trzy synagogi, a Żydzi stanowili większość mieszkańców miasta. Ten stan zmienił się w wyniku I wojny światowej. W roku 1921, w spisie powszechnym stwierdzono w mieście obecność niespełna 900 osób wyznania mojżeszowego. To już tylko blisko 40% ogólnej liczby mieszkańców. Przyjmuje się, że cmentarz żydowski w Ulanowie założono około roku 1700. Użytkowany był nieprzerwanie do roku 1942. Zajmuje powierzchnię 1 ha na której zachowało się około stu pięćdziesięciu nagrobków spośród których najstarszy pochodzi z 1825 roku. Zdewastowany podczas okupacji hitlerowskiej cmentarz znajduje się na skraju lasu, przy murze szkoły w Ulanowie.

  W roku 1984 otoczono go ochroną prawną jako zabytek i płotem. Wybudowano także bramę.

   

  Cmentarz żydowski

  37-410 Ulanów

   

   

   

  MUZEUM FLISACTWA POLSKIEGO

  Jedyne w Polsce muzeum w którym zgromadzone są pamiątki związane z flisactwem, spławami tratw, spływami galarami, historią Ulanowa. Eksponaty zostały zgromadzone m.in. z prywatnych kolekcji mieszkańców Ulanowa i stanowią perełkę pamiątek flisackich. Ciekawostką jest, że muzeum znajduje się w wyremontowanym budynku z 1865 roku, który niegdyś należał do ulanowskiego Retmana.

   

  Muzeum Flisactwa Polskiego

  ul. Rynek 4

  37-410 Ulanów

  tel: 500 373 451

  e-mail: flisacy@poczta.onet.pl

   

  Godziny otwarcia:

  Zwiedzanie możliwe po uzgodnieniu telefonicznym

   

   

   

  MUZEUM RZEŹBY ANDRZEJA PITYŃSKIEGO

   Wśród atrakcji turystycznych Ulanowa jest także Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego, polskiego rzeźbiarza mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, kawalera Orderu Orła Białego. Pityński jest autorem rozsianych po świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych i Polsce, rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej. Patriotyczna tematyka prac jest mocno związana z młodymi latami artysty. Pityński urodził się 15 marca 1947 r. w Ulanowie. Jego rodzice, Aleksander i Stefania, należeli do podziemia antykomunistycznego.
  W muzeum można obejrzeć wykonane w brązie miniatury rzeźb, medale okolicznościowe, prace plastyczne, szkicowniki, przepiękne obrazy wykonane węglem oraz pamiątki osobiste. Placówka mieści się w zrekonstruowanym domu rodzinnym artysty, niedaleko portu rzecznego nad Sanem. Ekspozycja zajmuje trzy jego pomieszczenia którą nie sposób się nie zachwycić.

   

  Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego

  ul. Bieliniecka 10

  37-410 Ulanów

  tel: 500 373 451

   

  Godziny otwarcia:

   Zwiedzanie możliwe po uzgodnieniu telefonicznym

   

  Warto zobaczyć:

  – kapliczka św. Floriana i św. Jana Nepomucena,

  kościół pw. św. Trójcy w Ulanowie

  – kamień z tablicą upamiętniający miejsce, gdzie stał dom, w którym urodził się

  Arnold Szyfman,

  – kapliczka św. Rozalii,

  – cmentarz żydowski.

  – muzeum historyczne miasta Ulanów

  – sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach

   

   

   

   

  WIKLINOWA PEREŁKA NA MAPIE EUROPY W RUDNIKU NAD SANEM

  Świadczy o tym Centrum Wikliniarstwa, które powstało dla odpowiedniego wyeksponowania historii i tradycji rzemiosła wikliniarskiego, sięgającego tu 2. połowy XIX w. Mieści się ono w XIX-wiecznym budynku z 1890 r. Centrum dba o 135-letnią tradycję rzemiosła wikliniarskiego w regionie oraz promocję Rudnika nad Sanem jako polskiej stolicy wikliny. Bogatą historię regionu obrazują stałe wystawy etnograficzne i historyczne. Organizowane są również ekspozycje wikliny użytkowej i artystycznej, prezentacje kunsztu wyplatania, warsztaty oraz plenery, a także pokazy wiklinowej mody.
  Atrakcją turystyczną miasta jest szlak 22 wykonanych z wikliny rzeźb, który zaczyna się przed pomnikiem hrabiego Ferdynanda Hompescha – twórcy rudnickiego koszykarstwa.

  W 2008 r. gmina Rudnik nad Sanem otrzymała nagrodę główną I edycji ogólnopolskiego, prestiżowego konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy” w kategorii „Rozwój turystyki na obszarach wiejskich” za wzorowo zrealizowany projekt „Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem”.

   

  Centrum Wikliniarstwa

  ul. Adama Mickiewicza 41

  420 Rudnik nad Sanem

  tel. 15 649 26 13

   

  Godziny otwarcia:

  poniedziałek: 8.00 –  16.00

  wtorek – piątek: 8.00 – 18.00

  sobota: nieczynne

  niedziela (od 1 maja do 30 września): 14.00 – 18.00

  niedziela ( od 1 października do 30 kwietnia): 13.00 – 17.00

   

   

  Warto zobaczyć:

  – pomnik Ferdynanda Hompescha,

  – młyn Kaszarnia

  – figura Matki Boskiej z 1902 r.,

  – figura św. Jana Nepomucena,

  – XIX-wieczna zabudowa małomiasteczkowa,

  – głaz pamięci poległych i pomordowanych,

  – dwór klasycystyczny z XVIII w. z parkiem krajobrazowym

   

   

   

  ZESPÓŁ KOŚCIOŁA PAR. PW. NARODZENIA NMP

  Jeśli chcecie podziwiać wspaniałe zabytki budownictwa i architektury, to musicie dotrzeć do gminy Krzeszów, gdzie znajduje się Zespół Kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP. Zespół zlokalizowany jest na północny-wschód od Rynku dawnego miasteczka, na wysokim wzniesieniu. W jego skład wchodzą: orientowany kościół, zlokalizowana na zachód od niego dzwonnica, która powstała w ciągu otaczającego zespół ogrodzenia oraz cmentarz. Zespół kościoła krzeszowskiego jest wyjątkowym przykładem monumentalnego kościoła drewnianego z XVIII w., o dużych walorach artystycznych i krajobrazowych; w którym znajduje się wartościowe wyposażenie. Ciekawostką jest, że najstarsza znana wzmianka o kościele w Krzeszowie pochodzi z przed 1390 r., natomiast istnienie parafii zostało odnotowane w 2 poł. XV wieku. Obecny kościół wybudowano w latach 1727-1728 i jest to najprawdopodobniej trzecia świątynia w tym miejscu. O bogactwie wnętrza przemawia 9 barokowych ołtarzy których zasadniczy trzon powstał w 2 poł. XVIII w. Ołtarz główny jest autorstwa Michała Wurtzera młodszego, część ołtarzy bocznych pochodzi z warsztatu Thomasa Huttera. Wystroju dopełnia, bogata późnobarokowa ambona oraz prospekt organowy. Zapewne z początku XX w. pochodzą niezwykle dekoracyjne witraże w prezbiterium powstałe w warszawskim Zakładzie św. Łukasza. Jest to jeden z największych drewnianych kościołów barokowych w Polsce i największy w woj. podkarpackim. Kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej.

   

  Zespół Kościoła Parafialnego pw. Narodzenia NMP

  ul. Kościelna 27

  37-418 Krzeszów

   

  Godziny otwarcia:

  Obiekt dostępny dla zwiedzających przez cały rok, możliwość

  zwiedzania po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

   

  Warto zobaczyć:

  – drewniana dzwonnica z 1898 roku

  – kaplica z 1905 roku

  – cmentarz żydowski – kirkut

  – stara kuźnia

  – cudowne źródełko w Krzeszowie Dolnym

  – park linowy – małpi gaj

  – izba pamięci – Wikarówka

  – przystań Błękitny San

  – zegar słoneczny

   

   

   

  NIŻAŃSKIE CENTRUM HISTORII

  I TRADYCJI

  W Powiecie Niżańskim, bez żadnego biletu wstępu, możecie także podziwiać sztukę współczesna w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji które mieści się w dawnej Oficynie Pałacowej. Placówka o charakterze wystawienniczym, pełni rolę miejskiego muzeum, galerii sztuki. Można tu zwiedzać ekspozycje stałe i wystawy czasowe, a także skorzystać z lekcji muzealnych, wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi i wielu interesujących akacjach kulturalnych realizowanych przez placówkę. Co ciekawe, Nisko i okolice to teren niezmiennie atrakcyjny dla archeologów. Do tej pory zinwentaryzowano około 150 stanowisk ze śladami prehistorycznych kultur.

   

  Niżańskie Centrum Historii i Tradycji

  ul. Tadeusza Kościuszki 1

  37-400 Nisko

  tel: 881 200 349

   

  Godzinny otwarcia:

  poniedziałek – piątek: 9.00 – 17.00

  sobota – niedziela: nieczynne

   

  Warto zobaczyć:

  -park miejski

  -planty miast partnerskich

  -sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin

   

   

   

  NIŻAŃSKIE PLAŻE

   Zalew Bajorko to miejsce letniego wypoczynku mieszkańców gminy Jarocin i turystów, z piaszczystą plażą i mini placem zabaw. Jest to idealna opcja na spędzenie słonecznego, letniego dnia. Nie tylko pasjonaci pływania i słonecznych kąpieli odnajdą urok tego miejsca. Plaża i kąpielisko oferuje również atrakcje dla miłośników aktywnego wypoczynku. Nad zalewem powstała scena plenerowa, na której latem odbywają się darmowe koncerty lokalnych zespołów, festyny czy pikniki rodzinne. W niewielkich odległościach od zalewu znajdziemy także altanki i miejsca ogniskowe. Na sam zalew zaś prowadzi drewniane molo. Niezależnie od tego, czy wolicie pograć w siatkę, popływać kajakiem lub rowerkiem wodnym, jak i leniwie poleżeć pod palmą i poobserwować kaczki, bądź rozpalić grilla. Jarocińskie kąpielisko oferuje każdą z tych opcji.

   

   

  To nie jedyne miejsce atrakcyjne szczególnie latem w powiecie niżańskim.

  W pobliskiej miejscowości Nisko znajduje się Zalew Podwolina, gdzie w sezonie letnim możecie popływać żaglówką, zażywać promieni słonecznych na piaszczystej rozległej plaży w otoczeniu pięknych terenów zielonych. Piaszczyste brzegi, z których w wielu miejscach można wejść do wody, stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Świetna opcją jest możliwość przejścia, objechania lub obiegnięcia zalewu ścieżką pieszo- rowerową której długość wynosi 4km.

   

  Zalew Bajorko

  37-405 Jarocin

   

  Godziny otwarcia:

  poniedziałek-patek: 10.00 – 00.00

   

  Zalew Podwolina

  ul. Karasia

  37-400 Nisko

   

   

  PARK MIEJSKI

  Jak jeszcze spędzić czas w Powiecie Niżańskim? Park miejski w Nisku powstały w pierwszej połowie XIX wieku kryje wiele ciekawostek i smaczków dla miłośników przyrody. Spacerując po parku odkryjecie 4 pomniki przyrody: sosna wejmutka, klon pospolity, platan klonolistny i szczególnie cenny dąb szypułkowy – pamiątka 50 rocznicy rządów Franciszka Józefa I. Dąb został zasadzony przez żołnierzy, obok którego umieścili głaz z napisem: „ Dąb ten został posadzony na pamiątkę 50. rocznicy rządów Jego Wysokości Franciszka Józefa I przez Czwarty C. K. Batalion Strzelców 1898”. Ciekawostką związaną z tym dębem i głazem jest to, że zostały one umieszczone na widokówce z tamtego okresu. Widokówki takie zostały stworzone specjalnie na 50. rocznicę panowania Cesarza Franciszka Józefa I. Franciszek Józef I poprosił swoich poddanych, u których cieszył się wielkim poważaniem, aby wysłali do niego pocztówki z widokami swoich rodzimych stron i miejsc, w których przebywają. Cesarz dostał około 10 mln takich kartek. Były wśród nich te z Niska z obrazkiem dębu i pamiątkowego kamienia.

  Park leżący niedaleko Placu Wolności zachęca mieszkańców jak i zwiedzających do spędzania czasu na świeżym powietrzu i podziwiania przyrody. Od niedawna w parku miejskim znajdują się m.in. amfiteatr, ogólnodostępna siłownia plenerowa, stół do gry w szachy, duży plac zabaw dla dzieci, posąg amorka oraz zegar słoneczny.

   

   

   

   

   

  Leave a comment

  Required fields are marked *