Dni Jarocina w nowej odsłonie – „Etno-Jarocin 2021”.

 • Dni Jarocina w nowej odsłonie – „Etno-Jarocin 2021”.

  W malowniczej scenerii Jarocińskiego Zalewu, w dniach 14 i 15 sierpnia br. mieszkańcy Gminy Jarocin i Powiatu Niżańskiego, oraz przybyli goście, aktywnie spędzali czas na etno – imprezie w Jarocinie. Oprócz koncertów podczas trwania dwudniowej imprezy, nie brakowało przysmaków regionalnych, występów lokalnych grup i szeregu atrakcji.
  W sobotnie popołudnie program imprezy rozpoczęto rekonstrukcją historycznych scen bitewnych z wojny polsko – bolszewickiej, w wykonaniu kilku grup rekonstrukcyjnych. Następnie, na scenie zagościł zespół śpiewaczy działającego przy KGW w Jarocinie, po którym swoje umiejętności zaprezentowały dzieci i młodzież z grupy tanecznej „Element”. Ponadto, uczestnicy mieli okazję wysłuchać występu zespołu „Brokaty” oraz „Fever”.
  W trakcie koncertów regionalnych grup śpiewaczy i występów tanecznych, odbył się konkurs dla kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Jarocin na najlepszą potrawę regionalną pt. „Bitwa na smaki”. Zawody polegały na lepieniu w plenerze pierogów ruskich z regionalnych produktów, w różnych wariantach smakowych. Jury podczas degustacji wyłoniło zwycięzców: II miejsce – KGW „Morwa” z Majdanu Golczańskiego, III miejsce – KGW z Golc, wyróżnienia dla KGW z Jarocina i KGW „Szwedowianki” ze Szwedów. Zaszczytne I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Domostawie. Nagrody w postaci bonów podarunkowych ufundował Powiat Niżański, które osobiście wręczył Starosta Niżański Robert Bednarz i Wójt Gminy Jarocin Zbigniew Walczak.
  Zwieńczeniem sobotniego dnia pełnego wrażeń był koncert gwiazdy wieczoru zespołu „Łzy”. Dla spragnionych dalszej zabawy, tuż po koncercie odbyła się dyskoteka pod gwiazdami. Całej sobotniej imprezie towarzyszyły wystawy lokalnego rękodzieła oraz wystawa militariów z czasów wojny polsko – bolszewickiej.
  W niedzielę, spotkanie w Gminie Jarocin rozpoczął organizowany corocznie Ogólnopolski Bieg Zwycięstwa nad Bolszewikami „Goń bolszewika, goń”. Drugi dzień imprez Etno – Jarocin obfitował również w koncerty, tym razem w wykonaniu męskiego zespołu śpiewaczy „Majdaniacy” w koncercie piosenki ludowej oraz żołnierskiej. Ochotnicy, mogli również sprawdzić swoją wiedzę w konkursie z wiedzy historycznej w wymiarze regionu. Niestety, ze względu na długą przerwę w dostawie prądu na scenie nie wystąpili „Jargocianie” i zespół dziecięcy „Jaśki”. Gwiazdą niedzielnego wieczoru był zespół „Future Folk”. Tego dnia występom i zabawom towarzyszyło Koło Łowieckie „Gawra” z przysmakami z dziczyzny, wystawy rękodzieła i zabawa na dmuchańcach.
  Tego typu imprezy to świetna okazja nie tylko do wspólnej zabawy, ale możliwość zapoznania się z historią regionu oraz promowania kultury i historii lokalnej przez lokalne koła i stowarzyszenia.
  Zdjęcia: GOKSTiR Jarocin

  Leave a comment

  Required fields are marked *