Dożynki Powiatu Niżańskiego – Rudnik nad Sanem 2021

 • Dożynki Powiatu Niżańskiego – Rudnik nad Sanem 2021

  Zgodnie z coroczną tradycją kultywowaną od lat w Powiecie Niżańskim, 22 sierpnia br. odbyły się Dożynki Powiatu Niżańskiego. Tym razem święto plonów i rolników obchodziliśmy w Rudniku nad Sanem, na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu
  i Rekreacji w Rudniku nad Sanem. Program uroczystości obfitował w występy lokalnych zespołów, grup oraz twórców kultywujących tradycję naszego regionu.
  Uroczystości Dożynkowe rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną w intencji rolników i plonów, która odbyła się w Kościele Parafialnym pw. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem. Zebranym towarzyszyły wieńce dożynkowe, będące zwieńczeniem całorocznej pracy i wyrazem wdzięczności za tegoroczne zbiory i dobrą pogodę podczas żniw.
  Po Mszy Św. barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami Rudnika nad Sanem, kierując się na oficjalną część uroczystości, na obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem. Przedstawicieli poszczególnych gmin wraz z delegacjami wieńcowymi zaproszonych gości i wszystkich zgromadzonych przywitali Gospodarz Dożynek Powiatowych – Starosta Niżański Robert Bednarz i Gospodarz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem – Burmistrz Waldemarem Grochowski.
  Tuż po przemówieniach nastąpiła Ceremonia Chleba, podczas której Starostowie Dożynek – Państwo Maria i Adam Piela, przekazali upieczony z tegorocznych zbiorów symboliczny bochen chleba. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem, z którym do dożynkowych gości zwrócili się m.in. Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Niżańskiego, zaproszeni goście oraz Starostowie Dożynek.
  Tego dnia lokalne zespoły i działające na terenie Naszego Powiatu grupy miały możliwość zaprezentowania się podczas występów, na wystawach czy stoiskach. Uczestnicy Dożynek mogli również zapoznać się z dziedzictwem regionu dzięki IV Powiatowemu Konkursowi na Tradycyjny Produkt Kulinarny Powiatu Niżańskiego, w którym stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i grupy nieformalne zaprezentowały regionalne przysmaki. Oprócz występów muzycznych lokalnych grup na scenie odbyły się również koncerty zespołów „BRAThANKI”, „EFFECT” oraz „KORDIAN”.
  Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznych Dożynek Powiatu Niżańskiego
  w kolejnych artykułach – zapraszamy do śledzenia strony Powiatu Niżańskiego.
  Więcej zdjęć na profilu UGiM w Rudniku nad Sanem:

  Leave a comment

  Required fields are marked *