Narodowe Czytanie 2021 w Powiecie Niżańskim.

 • Narodowe Czytanie 2021 w Powiecie Niżańskim.

  4 września 2021 r. na terenie Powiatu Niżańskiego odbyła się akcja społeczna Narodowego Czytania. Mając na uwadze doniosłość tego wydarzenia w akcję tą włączyli się również samorządowcy z Powiatu i Gmin Powiatu Niżańskiego. W tym roku, jako tekst na tegoroczną, dziesiątą już edycję Narodowego Czytania, wybrano dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

  Organizatorami Narodowego Czytania dla mieszkańców Niska byli Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu – filia w Nisku, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku i Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”, a uczestnicy tego wydarzenia spotkali się w Nisku na placu przed budynkiem NCK.

  Z okazji 10 edycji „Narodowego Czytania” wyróżnienia otrzymały osoby, które od lat biorą udział w akcji. Z rąk Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku Iwony Nemeczek pamiątkową statuetkę dla Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza odebrał Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, który reprezentował władze Powiatu w „Narodowym Czytaniu 2021”, odczytując wybrane fragmenty „Moralności Pani Dulskiej”.

  Spotkanie prowadził Marcin Folta, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku i nauczyciel języka polskiego w niżańskim LO. Wybrane fragmenty czytali również: Zastępca Burmistrza Niska Zbigniew Kotuła, przedstawiciele radnych Rady Miejskiej w Nisku, nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego i Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, ks. Franciszek Grela, przedstawiciele Garnizonu Nisko i aktorzy Teatru Kontynuacja.

  Do akcji „Narodowego Czytania 2021” dołączyli się również mieszkańcy pozostałych gmin Powiatu, w tym Rudnika nad Sanem, gdzie w Centrum Wikliniarstwa fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” czytali m.in. przedstawiciele Polskiego Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Rudniku nad Sanem, Towarzystwa Miłośników Ziemi Rudnickiej oraz młodzież szkolna ze szkół podstawowych z terenu Gminy Rudnik nad Sanem. Do akcji czytania włączyła się także Gmina Jeżowe, gdzie Scena Narodowego Czytania została przygotowana w Parku Gminnym w Jeżowem, zaś współorganizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem Zbigniew Bednarz oraz Biblioteka Publiczna w Jeżowem.

  Przypomnijmy, że akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 100 rocznicę odzyskania niepodległości, uroczyście odczytywano w całym kraju „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W 2019 roku czytano Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa wybitnych polskich pisarzy, a w roku 2020 – roku pandemii, „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

   

  Leave a comment

  Required fields are marked *