„Nasi Bliscy z Gór Kościelnych” – filmowa historia ziemi jeżowskiej

 • „Nasi Bliscy z Gór Kościelnych” – filmowa historia ziemi jeżowskiej

   

  Na początku czerwca 2021 r. w Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem, oraz na jego stronie internetowej i profilu fb, odbyła się premiera filmu „Nasi Bliscy z Gór Kościelnych”, będącego hołdem skierowanym do mieszkańców Gór Kościelnych, których szczątki zostały odnalezione na terenie budowy drogi ekspresowej S-19. Dzięki pracy archeologów została potwierdzona teza o tym, że wokół kościoła znajdującego się na Górach Kościelnych (obręb Jeżowe – Pikuły) zlokalizowany był cmentarz. Ekshumacja ukazała szczątki 127 osób, głównie dzieci. Zostały one pochowane, tak jak wcześniej na jeżowskiej ziemi – parafialnym cmentarzu podczas podniosłej uroczystości w dniu 1 sierpnia 2020 r.

  Odkrycie, które dokonało się za sprawą modernizacji okolicznych terenów sprawiło, że jeżowska społeczność, nie tylko dowiedziała się, ale też zobaczyła namacalny ślad przeszłości, o której każdy wiedział, szanował i oddawał hołd. Hołdem, jaki okazali Jeżowianie, była m.in. kapliczka, która została postawiona w miejsce dawnego kościoła.

  Jak się okazało przy trwających pracach, związanych z budową drogi ekspresowej S19, po ściągnięciu kilku warstw ziemi, archeolodzy dokopali się do przebarwionej ziemi, która była wyznacznikiem lokalizacji dawnego kościoła, jak również miejsc pochówków okolicznych mieszkańców.  Upamiętniająca miejsce święte kapliczka stała dokładnie na miejscu ówczesnego kościoła. To świadczy o tym, z jaką pasją i precyzją jeżowska społeczność zaangażowała się w uhonorowanie historii wsi.

  „Nasi bliscy z Gór Kościelnych” to następstwo wcześniejszych poczynań, które mają uratować od zapomnienia historię cenną dla lokalnej społeczności.

  W filmowe poczynania wkład włożyło wiele osób z jeżowskiej ziemi, a pomysłodawczynią projektu jest Maria Kopacz, a za realizację i obsługę techniczną odpowiada Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem Zbigniew Bednarz.

  Film stanowi dokumentalno – fabularną historię, która dzięki zdolnościom wokalnym i aktorskim wszystkich zaangażowanych, wprowadza widzów w stan zadumy i skupienia.  Strona muzyczna i wokalna dodatkowo daje poczucie przynależności do jeżowskiej „małej ojczyzny”.

  Link, pod którym można obejrzeć film:

  https://www.youtube.com/watch?v=h1ZffTrpn1Q

  Zdjęcia: www.gck.jezowe.pl

   

  Leave a comment

  Required fields are marked *