Promocja “Monografii Bielin”

 • Promocja “Monografii Bielin”

  W niedzielne słoneczne popołudnie odbyła się uroczysta promocja „Monografii Bielin” autorstwa Józefa Mroczka – miejscowego regionalisty, historyka z zamiłowania.
  Licznie zebranym gościom, mieszkańcom Bielin, parafii i okolicznych miejscowości organizatorzy zapewnili sporo wrażeń. Artystyczne przedstawienie historii Bielin, połączone z wizytą Świętego Wojciecha, w miejscu lokalizacji pierwszej osady – na wzgórzu przy Wysokim Lądzie w Bielinach było okazją do wspomnień w rozmowach, w poezji, w piosence.
  W pracę nad Monografią, Pan Józef Mroczek włożył całe swoje serce – zaznaczyli organizatorzy uroczystości. Spisał historię Bielin i bielińskiej parafii abyśmy my mogli zachować wspomnienia o dziejach swojego miejsca, o swoich przodkach i przekazać lokalną historię kolejnym pokoleniom.
  W ramach promocji zostały przeprowadzone konkursy plastyczny i fotograficzny o tematyce „Znane i nieznane – najpiękniejsze zakątki w Bielinach”. Prace plastyczne zostały wykonane przez uczniów bielińskiej szkoły podstawowej, a w konkursie fotograficznym udział wzięła młodzież i dorośli z bielińskiej parafii.
  Każdy uczestnik spotkania otrzymał publikację i mógł skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem”.
  Stowarzyszenie zrealizowało projekt pn. „Zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez szacunek do miejsca historycznego i wydanie Monografii Bielin” dofinansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów. W ramach projektu została wydana publikacja „Monografia Bielin” oraz odnowiono Pomnik Tysiąclecia, przydrożny krzyż i zagospodarowano otoczenie. Podkreślono szczególny charakter tego miejsca, bo Wysoki Ląd to niezwykle ważny zakątek dla każdego mieszkańca Bielin.
  Bielińska Grupa Działania składa gratulacje autorowi Monografii, Panu Józefowi Mroczkowi i serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom spotkania oraz osobom, które włączyły się w przygotowanie uroczystości.

  Leave a comment

  Required fields are marked *