W podzięce za plony – XXI Dożynki Województwa Podkarpackiego w Ulanowie

 • W podzięce za plony – XXI Dożynki Województwa Podkarpackiego w Ulanowie

  Dożynki Województwa Podkarpackiego – święto plonów, dnia 29 sierpnia br., zorganizowano już po raz XXI, a po raz pierwszy w Powiecie Niżańskim, w Mieście Ulanów. Rolnicy, władze regionu, zaproszeni goście oraz uczestnicy, wspólnie z radością świętowali oraz dziękowali za tegoroczne zbiory.
  Pomimo kapryśnej pogody Dożynki obfitowały w występy, koncerty oraz inne atrakcje. Dożynki to święto lokalnej społeczności, wspólnego biesiadowania, wspaniałych wieńców dożynkowych, dumy z plonów, ale też czas modlitwy. Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą dziękczynną, odprawioną na stadionie ulanowskiego „Retmana”, pod przewodnictwem biskupa Edwarda Frankowskiego.
  Na uroczystość przybyły delegacje z różnych gmin i powiatów województwa podkarpackiego wraz z barwnymi wieńcami dożynkowymi.
  Tegoroczne dożynki swoją obecnością zaszczycili podkarpaccy parlamentarzyści: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak, Posłowie na Sejm RP: Fryderyk Kapinos i Wiesław Buż.
  Ponadto obecni byli: przedstawiciele samorządu województwa
  – Marszałek Władysław Ortyl, Wicemarszałek Województwa Ewa Draus, Radna Województwa Maria Napieracz, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka. W uroczystościach brali również udział: Starosta Niżański Robert Bednarz, Wicestarosta Adam Mach, Samorządowcy z ziemi ulanowskiej, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, instytucji związanych z rolnictwem, a także mieszkańcy Ulanowa i regionu.
  Witając gości i dziękując im za przybycie, burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz nie krył zadowolenia z faktu, że tegoroczne dożynki wojewódzkie odbywają się właśnie w Gminie Ulanów.
  – Organizacja Dożynek Województwa Podkarpackiego to wielkie wyróżnienia dla Ulanowa. Bardzo się cieszymy, że możemy wszystkich gościć gości dożynkowych i wieńce dożynkowe. Przyjechało do nas sporo delegacji wieńcowych, jest ich przeszło 40. Wprawdzie pogoda jest nie najlepsza, ale mogło być gorzej, dlatego dziękujemy Bogu za taką pogodę. Chcemy dziś podziękować rolnikom za ich ciężką pracę.
  Piękne słowa, pełne uznania i dumy z rolników, wybrzmiewały wielokrotnie podczas tegorocznych dożynek.
  Słowa wdzięczności w imieniu samorządu województwa podkarpackiego przekazał rolnikom Marszałek Województwa Władysław Ortyl.
  – Tak jak nasi przodkowie, tak i my dziękujemy za zebrane plony, cieszymy się, że możemy razem świętować, a tym samym umacniać więzi łączące nasze lokalne społeczności. Ta tradycja to jeden z fundamentów, na których stoją i w oparciu o które, funkcjonują nasze wspólnoty. W tej szczególnej chwili dziękuję wszystkim podkarpackim rolnikom za ciężką pracę każdego dnia, za trud wkładany w gospodarowanie, za siłę pozwalającą walczyć z przeciwnościami natury, ale także za starania, których efektem jest rozwój gospodarstw, ich ciągła modernizacja, a tym samym rozkwit podkarpackich wsi.
  Upieczony z tegorocznych plonów chleb – symbol życia, radości, sytości i szczęścia, przekazali Starostowie Dożynek, Zuzanna Janiec z Bielińca i Józef Skalny z Bielin, na ręce Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego, Jolanty Sawickiej Wicewojewody Podkarpackiego i Stanisława Garbacza Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów. Następnie, Włodarze podzielili się nim z parlamentarzystami, samorządowcami oraz uczestnikami dożynek.
  Tuż po części oficjalnej, uczestnicy dożynek mogli posłuchać występów zespołów i orkiestr. Dopełnieniem świętowania były konkursy, wystawy, atrakcje dla dzieci oraz stoiska przygotowane przez rolników i instytucje działające na rzecz rolnictwa.
  Dla miłośników muzyki i przybyłych wystąpili: Nadsańska Orkiestra Kameralna pod batutą Edwarda Horoszki, Zespół Pieśni i Tańca Racławice, Ulanowski Chór i Kapela Flisacka, oraz zespoły Lili i Tex.
  Gwiazdą wieczoru był zespół Kombii, który wykonał energetyczny koncert, grając swoje największe przeboje, mocno rozgrzewając przy tym licznie przybyłą publiczność. Po koncercie dobrą zabawę można było kontynuować podczas dyskoteki.
  W trakcie dożynkowego święta, wystąpieniom, konkursom i zabawom towarzyszyły stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń działających w naszej gminie, na których udostępniono do degustacji potrawy regionalne. Chętni mogli również skorzystać z darmowych szczepień przeciw Covid-19 oraz dokonać spisu w ramach Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań.
  Organizatorami tegorocznych, XXI Dożynek Województwa Podkarpackiego byli: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Gmina i Miasto Ulanów, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie oraz Powiat Niżański.
  Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

  Leave a comment

  Required fields are marked *